🚚 Doprava zdarma nad 2 449 Kč | ✅ 100% záruka spokojenosti
Domů / Tipy / Co jsou probiotika a jak vám mohou pomoci?
 

Co jsou probiotika a jak vám mohou pomoci?

Odhadovaný čas čtení: 7 min
Datum zveřejnění: 23/12/2022
Co jsou probiotika a jak vám mohou pomoci?

Všichni mluví o probiotikách a vy nevíte, co jsou probiotika a proč jsou tak častým tématem?

Je třeba říci, že probiotika jsou klíčová pro zdraví střev, která také někdy nazýváme orgán imunity. Zde vám povíme vše, co potřebujete vědět o probiotikách – zkrátka co jsou probiotika.

Musíte si zapamatovat dvě věci. S pomocí probiotik bude vaše tělo zdravé a budete se cítit skvěle.

Na následujících řádcích se dozvíte, jak s pomocí probiotik zachránit střevní flóru a s menší změnou denního rytmu tak změnit svůj život k lepšímu.

Zde jsme shromáždili všechny důležité informace o probiotikách: co jsou to probiotika, jaká je jejich funkce v těle, jakým nemocem a potížím zabraňují, ve kterých potravinách se nacházejí a jak vybrat ta nejlepší probiotika pro vaše střeva.

OBSAH:

 1. PROBIOTIKA A PREBIOTIKA – JAK FUNGUJÍ
 2. PRO ZDRAVÁ STŘEVA
 3. JAK VYBRAT NEJLEPŠÍ PROBIOTIKA?
 4. KTERÉ POTRAVINY JE OBSAHUJÍ?
 5. NEJLEPŠÍ PROBIOTICKÉ KULTURY

PROBIOTIKA A PREBIOTIKA – JAK FUNGUJÍ

Podívejme se, co jsou to probiotika.

Probiotika jsou skupinou živých mikroorganismů nebo bakterií, které jsou pro vaše tělo mimořádně prospěšné. Ačkoli si bakterie často spojujeme s nemocemi a nečistotami, určité mikroorganismy mají v těle nesmírně důležitou roli. Pamatujte si – všechny bakterie nejsou k zahození!

Nechceme vás mást, ale existují ještě prebiotika.

Zatímco o probiotikách jste pravděpodobně už slyšeli, s prebiotiky jste se možná ještě nesetkali. Nevadí! Prebiotika nejsou často zmiňována, ale jsou klíčová.

Prebiotika podporují růst prospěšných mikroorganismů. Můžete si je představit jako potravu pro probiotika, protože umožňují požitým probiotikům množení ve střevech. Kombinace obojího je prokazatelně nejúčinnější pro střevní flóru.

Váš trávicí systém potřebuje mnoho živých mikroorganismů pro:

 • správné rozložení přijaté potravy do těla,
 • vstřebávání živin do svalových buněk,
 • syntézu některých vitamínů a aminokyselin,
 • ochranu před nebezpečnými patogeny,
 • syntézu antimikrobiálních látek.

Probiotika a prebiotika vytvářejí v trávicím traktu živou stěnu, která se stará o vaše zdraví zevnitř.

PRO ZDRAVÁ STŘEVA

Pro zdrava strevaProbiotika umožňují normální fungování celého trávicího traktu a zajišťují správnou reakci imunitního systému.

Pokud žijete zdravě, máte dostatek pohybu, jíte pouze biopotraviny, pak je vaše střevní flóra s největší pravděpodobností v pořádku (ale je to téměř nemožné).

Všichni jsme v jednom kole. Moderní životní styl se velmi vzdaluje od soužití s přírodou, protože většina potravin je vypěstována za použití hnojiv a pesticidů. Strava je také často zpracována a obsahuje konzervanty a umělá barviva. I když se vám podaří tomu všemu úspěšně vyhnout, často nemáte čas na pečlivě připravená jídla, která jsou správně rozvržena do celého dne. To vše ovlivňuje střevní flóru, která je dále ničena znečištěním životního prostředí a každodenním stresem.

Řekneme vám, co se děje. Nepřátelé vašeho střeva způsobují, že se špatné bakterie množí a ničí váš největší imunitní orgán.

Toto jsou mimochodem nejčastější příčiny střevních potíží, kterým byste se měli co nejvíce vyhýbat:

 • zpracované potraviny (s umělými konzervanty a barvivy),
 • vysoký obsah cukru v potravinách,
 • špatné stravovací návyky,
 • antibiotická léčba,
 • nedostatek kvalitního spánku,
 • stres v práci a doma.

Zdraví vašich střev se ničí častěji, než si myslíte a zejména častěji, než si uvědomujete. Narušená střevní flóra nezpůsobuje pouze střevní problémy, ale vede k celé řadě dalších potíží, jako jsou:

 • alergie a různé kožní vyrážky,
 • četné záněty,
 • genitální problémy,
 • hromadění přebytečného tuku,
 • problémy s hubnutím,
 • špatná psychika (která může vést k vážnějším psychickým problémům),
 • průjem a gastroenteritida.

Abychom byli upřímní, na první pohled bychom si se střevními problémy spojili pouze průjem, ale u jiných problémů by nás nenapadlo, že by mohly být způsobeny nedostatkem dobrých bakterií ve střevech.

Skutečnost je taková, že množství živin a vitamínů, které přijímají vaše svaly a mozek, závisí na živých organismech v trávicím traktu. Špatné trávení může zničit i dobrou stravu plnou vitamínů a minerálů.

Pamatujte si následující.

Při všech těchto problémech vám mohou pomoci střevní probiotika, která vyrovnávají poměr mezi dobrými a špatnými bakteriemi v trávicím traktu.

Mikrobiální kultury hrají důležitou roli také při zotavování se z vyčerpávajících onemocnění. S probiotiky pomáháte tělu zotavit se a zároveň předcházet novým komplikacím.

JAK VYBRAT NEJLEPŠÍ PROBIOTIKA?

Jak vybrat nejlepší probiotikaMnoho lidí by užívalo probiotika, kdyby věděli, jak si vybrat kvalitní a účinné probiotikum.

Doplňky stravy nejsou levné, to všichni víme. I nákup probiotik může takzvaně prohnout vaši peněženku, proto buďte při výběru opatrní. Nejhorší nákup je ten, kdy utratíte peníze za produkt, který vám vůbec nepomáhá.

Není to ovšem jednoduché, proto jsme pro vás připravili seznam, který vám s výběrem pomůže.

Na co si dát při výběru probiotik pozor? Kvalitní jsou ta, která obsahují širokou škálu mikrobiologických kultur ve formě, která je dopraví do střev.

Zde je seznam čtyř důležitých vlastností, které by dobré probiotikum mělo mít. Pokud u produktu uvidíte všechny následující vlastnosti, pak produkt za ty peníze stojí. U probiotik opravdu není prostor pro kompromisy.

#1 SMĚS KMENŮ PROBIOTICKÝCH BAKTERIÍ

Věděli jste, že v těle existuje až pět set různých kmenů bakterií? S probiotiky nedodáváme všechny bakteriální kmeny, které se vyskytují v těle, ale pouze ty, které jsou účinné při budování střevního mikrobiomu.

Kvůli nedostatku bakterií mléčného kvašení střevo nepracuje správně, proto je třeba dodat širokou škálu přirozených bakteriálních kmenů. V případě probiotik více znamená více.

#2 PROBIOTIKY S PREBIOTIKY

Vzpomeňte si, co jsme vám říkali na začátku. Ideální je, pokud vámi vybrané probiotikum obsahuje také prebiotika, která jsou potravou pro dobré bakterie. Věnujte trochu více pozornosti čtení údajů na obalu produktu, protože tyto informace mají zásadní význam pro účinnost probiotik. Dobré bakterie potřebují k množení potravu, kterou jsou právě prebiotika.

#3 VYSOKÉ MNOŽSTVÍ BAKTERIÁLNÍCH KULTUR

Bakteriální kultury se měří v miliardách. Ano, miliardách! Ale kolik miliard je dostatek? Většina odborníků na zdraví doporučuje, abychom denně konzumovali alespoň 15 miliard aktivních probiotických kultur.

Na toto číslo si dejte pozor při nákupu probiotik v lékárně. Vždyť víte, že regály v lékárnách nejsou automatickou zárukou kvalitních střevních probiotik. Ujistěte se, že má produkt v denní dávce alespoň 15 miliard aktivních kultur.

#4 PROBIOTIKA, ODOLNÁ VŮČI ŽALUDEČNÍ KYSELINĚ A ŽLUČI

Pozor, to je velmi důležité!

Žaludeční kyselina je vynikající bariérou pro všechny bakterie, které tělo nepotřebuje. Odbourává ale také ty, které tělu mohou pomoci. Při výběru výživového doplňku vybírejte produkt, který se v žaludku nerozloží. Probiotika v tekuté formě jsou nestabilní a nejsou odolná vůči kyselinám.

Ze všeho, co jsme nastudovali, vyplývá, že střevní probiotika v tobolkách fungují nejlépe, protože chrání obsah a umožňují probiotikům dostat se do střev. Při nákupu tedy nezapomeňte na formu probiotik, protože i na ní je účinnost výrobku závislá.

KTERÉ POTRAVINY JE OBSAHUJÍ?

Probiotika, odolná vůči žaludeční kyselině a žlučiVyváženou stravou konzumujeme hodně potravin, které regulují střevní flóru. Znáte potraviny, které jsou považovány za přírodní probiotika?

Na našem seznamu nejlepších přírodních probiotik je jogurt, kefír, také kokosový kefír a kombucha, která je u nás stále oblíbenějším a dostupnějším nápojem.

Už naše babičky nám říkaly, že kysané zelí je přírodní lék. Vaše také?

Zejména v zimě je na jídelníčku často kysané zelí, které díky kvašení vytváří spoustu organických kyselin, které ve střevech vytvářejí správnou rovnováhu.

Probiotika v potravinách jsou rozhodně nejlepším prostředkem pro zdraví střev, ale nemělo by se zapomínat také na prebiotika. Lidé, kteří dbají na dostatečný příjem prebiotik, mají menší pravděpodobnost vzniku úzkostí nebo dokonce depresí – nejčastěji je najdeme v jablkách, banánech, cibuli, česneku, čekance a fazolích.

Bohužel s potravou jich nesníte tolik, abyste získali dostatek dobrých bakterií. V takovém případě si pomáhejte s probiotickými doplňky stravy, abyste měli jistotu, že máte dostatek širokého spektra mikroorganismů pro svá střeva.

NEJLEPŠÍ PROBIOTICKÉ KULTURY

Únava, nadýmání a nevolnosti vám říkají, že ve vašich střevech vládne chaos.

Chaos můžete dostat pod kontrolu, proto dobře poslouchejte.

Pořádek můžete obnovit s příjmem mikrobiálních kultur nebo probiotik. To jsou živé organismy, které vyrovnávají střevní flóru a posilují váš imunitní systém. S nimi si udržíte zdraví a zabráníte šíření špatných bakterií.

Podívejte se, co děláme každý den.

Ráno si vezmeme probiotika, protože díky tomu víme, že naše střeva budou fungovat tak, jak mají. I vy můžete svému tělu pomoci vyrovnat se se stresem a špatnými okolními vlivy. Nejlepší probiotika mají širokou škálu bakteriálních kmenů, které obsahují probiotika a prebiotika, velké množství bakteriálních kultur a jsou odolná vůči žaludeční kyselině. A to je vše!

Golden Tree Complete Biotics - nejlepší probiotické kulturyGolden Tree Complete Biotics splňuje všechna přísná kritéria. Díky zcela přírodní směsi dvaceti jedinečných probiotických a prebiotických bakteriálních kmenů uspokojíte denní potřeby svých střev jedinou tobolkou. Pravidelné užívání probiotik odstraňuje nadýmání, nespavost, stres, posiluje imunitu a dodá vám spoustu energie. Pečujte o své zdraví a začněte u střev.

 

Trpěl jsem dlouhodobě pálením žáhy.Po měsíčním užívání mě problém téměř přestal.Nadále užívám a problém zcela ustal.Děkuji🤝

Karol N. [ověřený zákazník]

Je to neuvěřitelný, ale mám po chronických vaginálních mykozách. A to jsem už vyzkoušela spoustu probiotik, protože lékovou cestou, která nikam nevedla, už nechci jít. Jako bonus určitě zlepšení imunity, což je asi pochopitelné, když je v pořádku střevo, kde se imunita tvoří. Vždycky všechno od rodiny chytim a teď první podzimní rýma celá rodina a já nic. Takže za mě fakt super.

Soňa K. [ověřená zákaznice]


Sdílet na sociálních sítích

O Michaelovi

Napsal Michael Geršič, spoluzakladatel portálu Golden TREE o aktivním a zdravém životě, který měsíčně navštíví více než 100.000 čtenářů.

Přečtěte si více o autorovi
DOPORUČUJEME
Produkt, který byl použit v blogu.
Bakterie mléčného kvašení.
Se správnými radami a informacemi to zvládne každý – vy také!
Zadejte svůj e-mail a získávejte bezplatné tipy, které pomohly již více než 10.000 Čechů a Češek.
Buďme přátelé