🚚 Doprava zdarma nad 2 449 Kč | ✅ 100% záruka spokojenosti
Domů / Tipy / Hemoroidy – jak se jich zbavit?
 

Hemoroidy – jak se jich zbavit?

Odhadovaný čas čtení: 7 min
Datum zveřejnění: 03/05/2023
Hemoroidy – jak se jich zbavit?

Sezení v práci i doma, málo pohybu, stále více stresu, nevhodná strava a občasná konzumace alkoholických nápojů…

Jsou tyto návyky nedílnou součástí každodenního života i ve vašem případě?

Pokud ano, nezapomínejte, že právě vaše každodenní návyky mají největší vliv na kvalitu vašeho života a samozřejmě na vývoj mnoha zdravotních potíží.

Nejen neustálá únava, nízká míra motivace a zvyšující se procento přebytečného tuku…

Kvůli špatným životním návykům vás mohou potkat různé zdravotní problémy, včetně zvětšených hemoroidů.

Zvětšené hemoroidy nebo hemeroidy (také známé jako zlaté žíly) jsou častým zdravotním problémem, resp. zdravotním stavem, který postihuje miliony jedinců po celém světě.

Jde o velmi nepříjemný problém, který se nejčastěji vyskytuje v oblasti konečníku a koncové části střeva a je doprovázen následujícími příznaky:

Zlaté žíly

 • nepříjemný pocit,
 • bolest,
 • svědění a
 • krvácení.

Podle toho, kde se zvětšené hemoroidy objevují, je rozlišujeme na:

 • vnitřní a
 • vnější hemoroidy.

Důvodů, proč k výskytu hemoroidů dochází je více a mezi ně patří:

 • nadměrné namáhání při vyprazdňování,
 • těhotenství,
 • nadváha,
 • převážně sedavý způsob života, jehož součástí není optimální výživa a dostatek pohybu.

Naštěstí tomuto nepříjemnému nešvaru můžete předejít pár jednoduchými změnami životního stylu nebo tento stav zmírnit, pokud už se zvětšenými hemoroidy bojujete.

Jak se vám to v obou případech může podařit, se dozvíte níže, kde si mimo jiné ujasníme:

 • co vlastně jsou hemoroidy
 • jaké typy hemoroidů známe,
 • příznaky
  a samozřejmě
 • co můžete udělat pro zmírnění příznaků nebo dokonce překonání tohoto zdravotního stavu.

OBSAH:

 1. CO JSOU HEMOROIDY?
 2. TYPY HEMOROIDŮ
 3. PŘÍZNAKY HEMOROIDŮ
 4. HEMOROIDY: PŘÍČINY VZNIKU
 5. 5 TIPŮ, JAK LÉČIT HEMOROIDY

CO JSOU HEMOROIDY?

Hemoroidy nejsou nebezpečné, ale jsou obtěžující a dost nepříjemné. Vzhledem k samotnému životnímu stylu není překvapením, že tato nepříjemnost obtěžuje stále větší počet jedinců.

Proto je tak důležité znát odpovědi na následující otázky:

 • co jsou hemoroidy
  a
 • proč vlastně vznikají?

Hemoroidy jsou normální anatomický útvar – cévní polštářky, které za normálních podmínek pomáhají při vylučování stolice. Jsou umístěny v dolní části konečníku a řitního otvoru. Máme je všichni, ale většinou nezpůsobují potíže, ale objevují se (uvnitř nebo vně konečníku), až když žíly otečou a zanítí se.

Mohou být způsobeny onemocněním jater, chronickou žilní nedostatečností, fyzickou námahou, křečovitým kašlem, kýcháním, zvracením, ale i sedavým zaměstnáním, obezitou nebo stravou s nedostatkem vlákniny.

Co jsou hemoroidy

Vyskytují se častěji u lidí s chronickými poruchami trávení, u těhotných žen a seniorů, náchylnější ke vzniku hemoroidů jsou také ti, kteří mají převážně sedavý způsob života.

Vznik hemoroidů může být i dědičný a závisí mimo jiné na kvalitě pojivové tkáně.

Zvětšené hemoroidy jsou způsobeny zvýšeným tlakem v břiše, který způsobuje rozšíření a otoky hýžďových žil, což způsobuje krvácení, otoky nebo bolesti a může způsobit i další nepříjemné pocity v oblasti konečníku.

Proč hemoroidy svědí?

Svědění je obvykle způsobeno podrážděním tkáně kolem konečníku, které stimuluje uvolňování histaminů. Je to jeden z nejčastějších příznaků zvětšených hemoroidů, ale ne každé svědění nutně ukazuje na tento problém.
Dva další příznaky, které doprovázejí tento zdravotní stav, jsou nebolestivé krvácení a bolestivé vyprazdňování.

Níže najdete další informace o typech hemoroidů a jak se od sebe liší.

TYPY HEMOROIDŮ

Hemoroidy se dělí na dva typy, podle oblasti, kde se objevují.

Vnitřní hemoroidy se nacházejí uvnitř konečníku a jsou obvykle nebolestivé, ale mohou způsobit krvácení při stolici. Leží ve vrstvě pod sliznicí koncové části konečníku.

Vnější hemoroidy se na druhé straně nacházejí mimo řitní otvor a mohou způsobit bolest, svědění nebo otok.

VNITŘNÍ HEMOROIDY
Zvětšené vnitřní hemoroidy

Zvětšené vnitřní hemoroidy jsou vrozenou formou hemoroidů. Způsobují je především problémy s pojivovou tkání a cévami v oblasti hýždí.

Obvykle jsou nebolestivé a nejsou ani patrné. V zásadě nezpůsobují nepříjemný pocit, ale namáhání při stolici je může poškodit – výsledkem je krvácení, které může být doprovázeno i nepříjemným pocitem.

Vnitřní hemeroidy mohou dokonce vyklouznout z řitního otvoru – říká se tomu protruze nebo prolaps. Když k tomu dojde, obvykle dochází k bolesti a podráždění a vyhřezlý hemoroid může svědit kvůli uchycenému hlenu a částečkám stolice.

Vyklouzlé hemoroidy jsou vnímány jako vlhké hrbolky, které se obvykle samy vrátí na své místo. Pokud se tak nestane, můžete je prstem jemně zatlačit zpět.

Vnitřní hemoroidy, které pacient pociťuje, jsou dokonce rozděleny do těchto 4 fází:

 1. stupně: Hemoroidy ještě nejsou vidět a jejich vzhled prokáže až lékařská prohlídka.
 2. stupně: Hemoroidy se při vyprazdňování vytlačují z řitního otvoru a vrací se zpět.
 3. stupně: Hemoroidy jsou během vyprazdňování vytlačeny z řitního otvoru a nevracejí se, proto je nutné je ručně zatlačit zpět do otvoru.
 4. stupně: Hemoroidy se nacházejí mimo řitní otvor a nelze je zatlačit do řitního kanálu. Dochází k bolestem. Samoléčení není vhodné.

V některých případech se na vnější části řitního otvoru objevují hemoroidy – jedná se o vnější hemoroidy, které popisujeme níže.

Zvětšené vnější hemoroidy

VNĚJŠÍ HEMOROIDY

Zvětšené vnější hemoroidy jsou často způsobeny různými vnějšími faktory, životním stylem, genetikou a stravovacími návyky. Zvláště časté jsou po porodu.

Vnější hemoroidy jsou viditelné ve formě měkkých zvětšených útvarů v řitním otvoru. Projevují se ve formě otoků, zánětů a krvácení, většinou svědí a zároveň bolí a dají se nahmatat prsty.

Bývají doprovázeny bolestivým otokem o velikosti několika centimetrů, který ztěžuje sezení. Tyto typy hemoroidů mohou být dokonce fialové barvy a naplněny krví.

Vnější hemeroidy lze léčit studenými obklady a různými mastmi, ale rozhodně doporučujeme v tomto případě kontaktovat svého lékaře.

PŘÍZNAKY HEMOROIDŮ

Nejčastějšími příznaky zvětšených hemoroidů jsou svědění a krvácení při stolici.

Přestože krvácení obvykle není bolestivé, rozhodně není normální, proto je rozumné navštívit lékaře. Podobné příznaky, které poukazují na hemoroidy, mohou být také příznakem nějakého jiného, ​​vážnějšího onemocnění.

Vnitřní hemoroidy jsou nejčastější příčinou bezbolestného krvácení z konečníku, vnější hemoroidy pak mohou způsobit bolest, svědění a otoky kolem řitního otvoru.

Mezi další běžné příznaky hemoroidů patří:

Příznaky hemoroidů

 • nepohodlí nebo bolest během vyprazdňování,
 • bulka nebo otok kolem konečníku,
 • únik stolice,
 • svědění nebo podráždění kolem řitního otvoru,
 • hlenovitý výtok z řitního otvoru.

HEMOROIDY: PŘÍČINY VZNIKU

Příčiny vzniku zvětšených hemoroidů nejsou dosud plně známy, ale nepochybně k tomu přispívá životní styl a vyprazdňování.

Ke vzniku zvětšených hemoroidů přispívají faktory, které brání normálnímu vylučování stolice a oslabují cévy v oblasti konečníku.

Pokud tedy většinou dlouho sedíte na záchodové míse, rozhodně to není optimální. Na vzniku hemoroidů se dále podílí i obezita, těhotenství, věk nebo genetika.

Pokud se již potýkáte s těmito druhy problémů, podívejte se níže, jak můžete vyléčit mírnější formy hemoroidů doma.

5 TIPŮ, JAK LÉČIT HEMOROIDY

Při řešení problémů s hemeroidy se nejprve zaměřte na správnou hygienu a zakročte proti problémům s vyprazdňováním.

Pro zmírnění příznaků si můžete pomoci několika způsoby:

 • Vlažnou koupelí (10–15 minut) urychlíte krevní oběh v konečníku a stimulujete hojení hemoroidů.
 • Masti nebo čípky pomáhají zmírnit svědění a snížit otoky.
 • Tablety proti hemoroidům, které zmírňují bolesti, jsou volně prodejné.Jak léčit hemoroidy

Jak se ale hemoroidy dají vyléčit? Známe několik způsobů, které se liší podle stupně a závažnosti stavu.

Lehčí případy lze léčit domácími prostředky nebo změnou životního stylu, v těžších případech je však konzultace s lékařem nevyhnutelná.

Léčba může zahrnovat neinvazivní chirurgické přístupy, jako je podvázání hemoroidů, zmrazení kryoterapií, laseroterapie a podobně… Jedná se o výkony vhodné pro léčbu hemoroidů prvního a druhého stupně, které se obvykle provádějí ambulantně, ale bohužel je velká pravděpodobnost, že se problémy budou opakovat.

Klasické chirurgické zákroky k trvalému odstranění hemoroidů se provádějí v nemocnici. Zákrok je nepříjemný a rekonvalescence bolestivá a nepříjemná. Jsou vhodné pro pacienty s hemoroidy třetího a čtvrtého stupně.

Co ale udělat pro úspěšné odstranění lehkých forem hemoroidů bez návštěvy lékaře?

Níže naleznete několik důležitých tipů…

1. ZVYŠTE PŘÍJEM VLÁKNINYZvyšte příjem vlákniny

Strava s vysokým obsahem vlákniny pomáhá změkčit stolici, což usnadňuje vyprazdňování a snižuje zátěž řitního kanálu. Vaše jídlo by se mělo skládat ze zeleniny, ovoce, celozrnných výrobků a luštěnin. Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám, alkoholu a silně kořeněným jídlům.

2. ZAJISTĚTE DOSTATEK HYDRATACE

Dostatečné množstí vody je důležité pro celkové zdraví a ještě větší roli hraje v případě problémů s hemoroidy. Abyste předešli zácpě a usnadnili odchod stolice, vypijte alespoň 8 až 10 sklenic vody denně.

3. PRAVIDELNĚ CVIČTEPravidelně cvičte

Pravidelné cvičení může pomoci zlepšit funkci střev a předejít zácpě – snažte se cvičit každý den alespoň 30 minut. Kromě mnoha výhod má pravidelná fyzická aktivita také pozitivní vliv na celkovou pohodu, proto by měla být na vašem denním plánu.

4. NA TOALETĚ NETLAČTE

Je důležité se při vyprazdňování nenamáhat a také se vyvarovat používání suchého toaletního papíru, který může podráždit konečník. Místo toho použijte raději vlhčené ubrousky nebo bidet.

5. ZVAŽTE PROBIOTIKA

Probiotika jsou známá pro mnoho dobrých vlastností. Studie ukázaly, že některé kmeny probiotik mohou pomoci snížit zánět a zlepšit zdraví střev, což je užitečné i při léčbě zvětšených hemoroidů.

Když přírodní alternativy již nestačí, je vřele doporučeno užívání probiotik – zvláště pokud se neustále snažíte žít zdravě, ale pokroky nepřicházejí.

Proč probiotika?

Hrají důležitou roli při udržování zdraví, protože pomáhají regulovat střevní flóru.

Golden Tree Complete Biotics

V potravinách jich najdete mnoho (kysané zelí, kefír, chleba s droždím, kombucha…), ale pokud vám to nestačí nebo vám zmíněné potraviny nechutnají, mohou vám pomoci doplňky výživy.

Kromě toho, že pečují o rovnováhu střevní flóry, pomáhají také:

 • zvětšit zásobu energie,
 • v boji proti candidě,
 • zlepšit pleť,
 • snadněji kontrolovat hmotnost
  a
 • posílit imunitní systém.

Golden Tree Complete Biotics splňují všechna přísná kritéria nebo je dokonce překračují. Se zcela přírodní směsí dvaceti unikátních bakteriálních kmenů uspokojíte jednou tobolkou každodenní potřebu svých střev. Pravidelné užívání probiotik odstraňuje nadýmání, nespavost, stres, posiluje imunitu a dodává spoustu energie. Péče o zdraví by proto měla začít u střev.


Sdílet na sociálních sítích

O Michaelovi

Napsal Michael Geršič, spoluzakladatel portálu Golden TREE o aktivním a zdravém životě, který měsíčně navštíví více než 100.000 čtenářů.

Přečtěte si více o autorovi
DOPORUČUJEME
Produkt, který byl použit v blogu.
Bakterie mléčného kvašení.
Se správnými radami a informacemi to zvládne každý – vy také!
Zadejte svůj e-mail a získávejte bezplatné tipy, které pomohly již více než 10.000 Čechů a Češek.
Buďme přátelé