🚚 Doprava zdarma nad 2 449 Kč | ✅ 100% záruka spokojenosti
Domů / Tipy / Špatné bakterie v ústech podporují vznik onemocnění
 

Špatné bakterie v ústech podporují vznik onemocnění

Odhadovaný čas čtení: 6 min
Datum zveřejnění: 06/05/2024
Špatné bakterie v ústech podporují vznik onemocnění

Může být něco nepříjemnějšího než otravný zápach z úst těsně před prvním rande nebo důležitou schůzkou v práci?

Představte si na ten pocit, kdy si rukou zakrýváte ústa, velkým obloukem se vyhýbáte kolegům a žvýkáte jednu žvýkačku za druhou, ale zápach z úst přetrvává…

Živá noční můra, která vás může zbytečně připravit o vášnivý polibek, úspěšnou pracovní dohodu nebo jen pohodové povídání s kolegy.

Upřímně? Nikdo nechce být v roli toho, komu jednoduše řečeno „smrdí z úst“.

Zápach z úst, kterého se téměř nelze zbavit, má vliv nejen na vaše nízké sebevědomí a udržování sociálních kontaktů, ale představuje také tichý alarm, který upozorňuje na přítomnost nechtěných resp. špatných bakterií v ústech…

Tito obyvatelé vaší ústní dutiny, kteří jsou viditelní pouze mikroskopem, jsou nejen příčinou mnoha rozpaků, ale mohou také sehrát důležitou roli při vzniku vážnějších onemocnění.

Fakt, který stojí za to si zapamatovat hned na začátku: zdraví vaší ústní dutiny přímo souvisí s vaším celkovým zdravím a pohodou.

Společně odhalíme, proč mohou být špatné bakterie v dutině ústní zdrojem velkých zdravotních problémů a jak nad nimi můžete převzít kontrolu, než dojde k vážnému problému.

OBSAH:

 1. KOLIK BAKTERIÍ SE NACHÁZÍ V DUTINĚ ÚSTNÍ?
 2. VLIV ŠPATNÝCH BAKTERIÍ V ÚSTECH NA ORGANISMUS
 3. JAK PŘIROZENĚ ZVÝŠIT POČET DOBRÝCH BAKTERIÍ?
 4. JAK UŽÍVAT ORÁLNÍ PROBIOTIKA?

KOLIK BAKTERIÍ SE NACHÁZÍ V DUTINĚ ÚSTNÍ?

Mikrobiom vaší ústní dutiny

Začněme šokující skutečností…

Věřili byste, že ve vašich ústech žije více než 6 miliard bakterií (z toho až 700 různých druhů)?

Mikrobiom vaší ústní dutiny je tedy opravdu nesmírně rozmanitý. Množství a typy bakterií se u jednotlivců mohou samozřejmě lišit – v závislosti na faktorech, jako jsou ústní hygiena, strava, životní styl a genetika.

Zdůrazněme, že přítomnost bakterií v dutině ústní nemusí být nutně špatná: některé jsou prospěšné a hrají důležitou roli při udržování zdraví dutiny ústní, jiné naopak způsobují řadu onemocnění.

„Špatné“ bakterie v dutině ústní jsou ty, které mohou způsobit zubní kaz, zánět dásní, záněty zubních tkání a další onemocnění dutiny ústní, která postupně vedou ke kolapsu celého těla.

VLIV ŠPATNÝCH BAKTERIÍ V ÚSTECH NA ORGANISMUS

Vaše ústa jsou tedy vynikajícím prostředím pro škodlivé jednobuněčné mikroorganismy. Proč?

Protože jsou neustále vlhká, mají přibližně neutrální pH a příjemnou teplotu. Ale pozor – i přes mimořádně vhodné prostředí nezůstávají všechny škodlivé bakterie jen v ústech…

Spoustu bakterií nevědomky spolknete, takže skončí ve vašich střevech a krevní řečiště je transportuje dále do těla.

Růst špatných bakterií tedy způsobuje nejen „nevinné“ onemocnění dásní nebo zubní kaz, ale také spouští řadu řetězových reakcí, které ovlivňují celý organismus.

Škodlivé mikroorganismy se krevním řečištěm šíří celým tělem, a proto se mohou rozvinout vážnější zdravotní stavy, jako jsou srdeční choroby, mrtvice, cukrovka a dokonce i některé formy rakoviny.
Zápach z úst

ZÁPACH Z ÚST

Zápach z úst je tedy třeba brát vážně!

Je to varovné znamení, které ukazuje na hlubší problém se zdravím dutiny ústní.

Nejčastěji je zápach z úst důsledkem nahromadění bakterií, které se živí zbytky potravy, odumřelými buňkami a dalšími organickými látkami v dutině ústní. Při rozkladu bílkovin uvolňují zmíněné bakterie sloučeniny síry, které jsou hlavními původci zápachu z úst.

ZUBNÍ KÁMEN

Už na první pohled nevábný a zdraví škodlivý zubní kámen je výsledkem působení špatných bakterií v dutině ústní.
Zubní kámen

Zubní kámen vzniká ze zubního plaku, který je produktem interakce bakterií, zbytků potravy a slin v dutině ústní.

Měkký a lepkavý plak ulpívá na zubech a dásních jako neviditelný plášť. Kvůli nepravidelnému čištěním zubním kartáčkem a nití do plaku pronikají minerály ze slin, což vede k postupné tvorbě porézní hmoty – zubního kamene.

Jakmile se zubní kámen ukotví na zubech a pod okrajem dásní, zkazí nejen váš úsměv, ale může způsobit i těžký zánět dásní a spustit řadu dalších komplikací.

ZUBNÍ KAZ

Za skrytého nepřítele zdraví vašich zubů je považován i zubní kaz, odborně nazývaný karies.

Zajímá vás, jak se „vplíží“ do dutiny ústní?
zubní kaz

Jednoduše: s každým douškem sladkého nápoje a s každým soustem čokolády.

Zubní kaz pak přetrvává jako stín v koutcích vašich úst, kde zůstávají neviditelná lůžka bakterií lačných cukrů a sacharidů. Bakterie pak jako odpadní produkty vylučují kyseliny, které pomalu, ale vytrvale pronikají do skloviny.

Na povrchu zubů se postupně tvoří dírky, což může způsobit bolest, citlivost až ztrátu zubů, pokud nezasáhnete včas.

ONEMOCNĚNÍ DÁSNÍ

Ve vaší ústní dutině se při troše nepozornosti a špatné hygieně odehrává další, zprvu tiché drama: onemocnění dásní, v mírnější formě zvané gingivitida a v pokročilejším stádiu paradentóza.

Jde o častý a ještě častěji opomíjený problém postihující tkáně parodontu.

Onemocnění dásní začíná nahromaděním bakteriálního plaku na okraji dásní, což způsobuje zánět, zarudnutí a krvácení dásní při čištění kartáčkem nebo nití.

Pokud se onemocnění dásní resp. gingivitida neléčí, může přejít až do paradentózy, kdy se zánět šíří do kosti a dalších podpůrných struktur zubu, což může vést k vážnějším zdravotním problémům až ztrátě zubu.
onemocnění dásní

ŘADA DALŠÍCH ONEMOCNĚNÍ

Spojení mezi zdravím ústní dutiny a celkovým zdravím je tedy extrémně těsné!

Zánět způsobený špatnými bakteriemi v ústech může mít vliv na další části těla a vést k rozvoji mnoha nemocí, včetně zápalu plic, kardiovaskulárních onemocnění, artritidy, hepatitidy a rakoviny jícnu.

JAK PŘIROZENĚ ZVÝŠIT POČET DOBRÝCH BAKTERIÍ?

Asi v tuto chvíli budete souhlasit, že zdraví vaší ústní dutiny je mnohem víc než jen absence bolestí zubů, zubního kazu a zápachu z úst…

A bezesporu se shodneme, že je nejvyšší čas dát navždy sbohem zápachu z úst a následnému zhoršení vašeho zdraví!

Pamatujte si…

Špatné bakterie v dutině ústní hrají důležitou roli při vzniku různých onemocnění, proto je každodenní péče o ústní hygienu nutná – nejen pro zářivý úsměv, ale i pro celkové zdraví.

Pokud vás konkrétně zajímá, jak předcházet zápachu z úst a jak posílit dobré bakterie v dutině ústní, následující jednoduché, ale účinné triky jsou pro vás jako stvořené:

1. ČIŠTĚNÍ KARTÁČKEM A ZUBNÍ NITÍ

Doporučujeme, abyste každé ráno a večer věnovali dvě minuty čištění zubů kartáčkem a zubní nití.
dvě minuty čištění zubů kartáčkem a zubní nití

Čištění primárně zabraňuje hromadění kyseliny v ústech. Zubní nití také odstraníte zbytky jídla mezi zuby, kde by se jinak mohly hromadit bakterie přispívající k zánětu nebo infekci dásní.

Ale buďte opatrní – zatímco je čištění kartáčkem a nití vítáno, nadměrnému používání ústní vody byste se měli naopak vyhnout, protože zpomaluje produkci dobrých bakterií, a proto je pro váš ústní mikrobiom spíše nevhodné.

2. PO KAŽDÉM JÍDLE SI VYPLÁCHNĚTE ÚSTA VODOU

Místo toho, abyste po každém jídle sáhli po ústní vodě, bude mnohem lepší si po jídle rychle vypláchnout ústa vodou. Tento jednoduchý trik pomůže omezit šíření škodlivých bakterií až do dalšího čištění.

3. VÍCE OVOCE A ZELENINYkonzumace potravin

Pro zdraví dutiny ústní je důležité omezit příjem cukru, který podporuje růst škodlivých bakterií a tvorbu kyselin.

Na druhou stranu konzumace potravin s vysokým obsahem vlákniny, zejména ovoce a zeleniny, zabraňuje šíření onemocnění dásní.

Vláknina totiž zajišťuje větší množství slin v ústech. Rychleji se tak zbavíte přebytečného jídla a postaráte se o acidobazickou rovnováhu.

4. DOPLNĚK STRAVY PROTI ZÁPACHU Z ÚST

Probiotické prášky mohou pomoci proti zápachu z úst několika způsoby:

 • regulují rovnováhu ústního mikrobiomu,
 • zabraňují růstu bakterií v trávicím traktu a
 • eliminují trávicí potíže.

Proto jsme ve spolupráci s odborníky vyvinuli unikátní řešení, se kterým si zajistíte dokonalou rovnováhu ústního mikrobiomu za méně než třicet sekund denně.

Golden Tree Oral Biotics je řešení 4 v 1:

 • Snižuje riziko vzniku zubního kazu.
 • Oral Biotics Probiotické práškyPomáhá produkovat enzymy, které zabraňují tvorbě zubního plaku.
 • Působí proti škodlivým bakteriím, které způsobují záněty dásní.
 • Produkuje antimikrobiální peptidy, které aktivně působí na škodlivé bakterie způsobující zápach z úst.

Široké spektrum působení zajišťuje těchto pět kmenů:

LACTOBACILLUS REUTERI

Tento úžasný kmen dokáže produkovat antimikrobiální molekuly, které podle vědců ze Státní univerzity v São Paulu snižují růst všech špatných bakterií o neuvěřitelných 86 %.

LACTOBACILLUS PARACASEI

Tento kmen eliminuje hlavní špatné bakterie způsobující zubní kaz, Streptococcus mutans.

Lactobacillus paracasei zabraňuje šíření zubního kazu a odstraňuje všechny toxiny, které s sebou tato špatná bakterie přinesla.

BIFIDOBACTERIUM LACTIS

Bifidobacterium lactis neboli BL-04 urychluje vstřebávání různých vitamínů a minerálů, což přispívá k udržení zdravých zubů a dásní.

S. SALIVARIUS K12

Tento kmen se usadí v dutině ústní, přilne ke všem buňkám a získá nadvládu nad škodlivými bakteriemi.

Ve studii S. Salivarius K12 zlepšil stav související s infekcí hrdla o neuvěřitelných 90 % za pouhých šest měsíců.*

S. SALIVARIUS K18

U tohoto kmene bylo vědecky prokázáno, že osídlí dutinu ústní a přispívá k rozmnožování dobrých bakterií, napomáhá přirozené tvorbě bakteriocinů, které působí jako přírodní probiotika a předcházejí onemocněním dutiny ústní a dásní, přispívá k produkci enzymů jako je dextran a ureáza, které rozkládají zubní plak, podporuje neutrální hodnotu pH v ústní dutině, přispívá k rovnováze ústní mikroflóry a snižuje možnost vzniku zánětu.

JAK UŽÍVAT ORÁLNÍ PROBIOTIKA?

Užívání by nemohlo být jednodušší.

Jednou denně zkonzumujete obsah sáčku, to je vše.

Jak uživat oralni probiotika

Pokud se tedy chcete zbavit zápachu z úst jednou provždy, doporučujeme vám co nejdříve vyzkoušet toto fenomenální řešení, jehož účinností jsme si 100% jisti.

A to dokonce natolik, že jsme připraveni vrátit vám celou kupní cenu, pokud se do dvou měsíců nedočkáte požadovaného výsledku.

Jediné, co musíte udělat, je kliknout na odkaz níže a vyzkoušet Golden Tree Oral Biotics:

https://www.gogoldentree.cz/shop/oralni-probiotika-oral-biotics/

P. S. Zkušenosti uživatelů Oral Biotics najdete na tomto odkazu.


Sdílet na sociálních sítích

O Michaelovi

Napsal Michael Geršič, spoluzakladatel portálu Golden TREE o aktivním a zdravém životě, který měsíčně navštíví více než 100.000 čtenářů.

Přečtěte si více o autorovi
DOPORUČUJEME
Produkt, který byl použit v blogu.
Komplex bakterií mléčného kvašení, určen pro ústní hygienu.
Se správnými radami a informacemi to zvládne každý – vy také!
Zadejte svůj e-mail a získávejte bezplatné tipy, které pomohly již více než 10.000 Čechů a Češek.
Buďme přátelé